Carcassone Tolugo

O plemeni

Australský ovčák
Australian Shepherd

 Obecně o australácích

Australský ovčák je inteligentní pracovní plemeno se silnými pasteveckými a hlídacími instinkty. Je to aktivní společník, který se nedá ošidit jednou krátkou procházkou za den. Miluje "akci" a je vděčný za jakoukoli činnost, kterou může provádět se svým milovaným pánečkem. Je stále více vyhledávaným společníkem, a není to jen díky svému vyjímečnému zbarvení srsti a očí, ale pro svou pracovitost, přizpůsobivost a velkému nadání téměř ke všem psím sportům. Miluje děti a voda je pro ně vším v jakémkoli skupenství.
 

 


Historie plemene australský ovčák

Ačkoli se může zdát, že zemí původu australského ovčáka je austrálie, není tomu tak. Australáka, jak ho známe dnes mají na svědomí američané.
Bohužel, zcela přesný původ plemene není znám, ale jako nejpravděpodobnější teorie se jeví, že "malí modří psi" přicestovali s Basky, chovateli ovcí, do Austrálie a tam se dále křížili ( kelpie, dingo), a pak se s nimi vraceli zpět do USA.
Na rozvoji plemene se nejspíše podílel i dalmatin a bulteriér. Největší záslohou na podobě aussie jak ji známe dnes má americký klub ASCA- Australian Shepherd Club of America, vznik této organizace se datuje na rok 1957. Právě díky nadšencům se podařilo plemeno prosadit také v AKC (American Kennel Club) organizaci, která jako jediná spolupracuje s FCI, organizací, která udává směr chovu v Evropě. FCI plemeno prozatimně uznalo v roce 1996, kdy po desetileté zkušební době bylo plemeno v roce 2007 uznáno za "právoplatné".

Historie chovu v ČR

První zástupce plemene australský ovčák byl do české republiky dovezen v roce 1995, byla jí red tri fenka Ch. Vore's Crazy Cassandra, ale díky vysokému stupni dysplazie kyčelního kloubu nebyla nikdy využita v chovu.
První vrh australských ovčáků zapsaný pod hlavičkou FCI se narodil v listopadu roku 2002 a zapsán byl do základního registru plemenné knihy ČMKU. K měsíci září roku 2011 se u nás počet zapsaných jedinců pohybuje přes 1100 kousků.

Můj první australský ovčák ACHILLES Svěží Vítr, je zapsán pod číslem 117, a díky němu jsem nenávratně propadla jejich kouzlu.

     

 


 

                          Celkový vzhled

Australský ovčák je pes tak "akorát". Je střední velikosti, střední síly kostry, obdélníkového tělesného rámce a střední délky srsti. Je to plemeno velmi bystré, mrštné, aktivní a akční, nikdy né těžkopádné nebo dokonce lenivé. Při prvním setkání s cizími lidmi může být nedůvěřivý, nepleťme si to prosím s bázlivistí. Je rozdíl pokud se australáček vyloženě bojí (což je rozhodně špatně), a nebo jen nestojí o důvěrnosti s pro něj neznámým člověkem.

Je to aktivní kamarád do pohody i nepohody. :o) Prostě přítel člověka v pravém slova smyslu. Je jedinečný a každý je doslova originál.

 


Zbarvení srsti a očí
Na světě snad neexistují dva stejně zbarvení jedinci. Rčení, co kus to originál, je zde oprvadu na místě. Díky obrovské variabilitě znaků, rozložení barev a barvy očí nenajdete dva stejně vypadající jedince.
 
  Barva srsti
Základní barva AUO je černá (black), červená (red), blue merle nebo red merle - to vše s bílými znaky nebo bez nich a s pálením nebo bez něj. Černí a blue merle jedinci mají pigment nosní houby, pysků a víček barvy černé, hnědí neboli red  mají zase barvu játrově hnědou. Trikolorní aussies musí mít plnou pigmentaci nosní houby ( bez růžových míst ), u merle jsou růžové skvrny povoleny, ale nesmí přesahovat větší plochu než 25%.
Také je dám přesný rozsah pro maximálníě povolené bíle znaky na těle a hlavě. Pro představu obrovské barevné škály AUO pár ukázek - ZDE .

 

 

 

 

 

Jejich hry se mohou zdát hodně tvrdé, proto si australák vyhraje nejlépe zase jen s australákem a nad jejich některými leteckými kousky zůstává rozum stát. :o)